شیوه نامه‌ حمایت از عارضه­‌یابی بازاریابی و فروش شرکت‌های دانش‌بنیان

1. مقدمه

عارضه­‌یابی شرکت­های دانش­بنیان يکي از مهم‌ترين عوامل شناخت عوامل تاثيرگذار در موفقيت کسب و کارهاي دانش‌بنيان و فناوري محور مي‌باشد. اين در حاليست که معمولا تحلیل معیارهای مورد توجه در بازاریابی و شناخت عارضه ها کمتر مورد توجه و تمرکز فناوران و صاحبان شرکت‌هاي دانش بنيان بوده و عموما در اين بخش دچار چالش و ضعف هستند. لذا با توجه به ضرورت توسعه بازار و افزایش سطح فروش محصولات دانش‌بنیان در کشور، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برنامه‌ای برای حمایت از عارضه یابی شرکت های دانش بنیان فراهم نمودهاست.

درخواست

 

2. خدمات مشمول این شیوه‌نامه

خدمت عارضه­‌یابی بازاریابی و فروش شرکت های دانش بنیان شامل ارزیابی و بررسي زيرساخت‌ها و سوابق شرکت به منظور شناسایی نقاط قوت و ضعف قابل بهبود در هر 12 حوزه عملکردی بازاریابی و فروش شرکت دانش بنیان می باشد. 12 حوزه‌ی عملکردی بازاریابی و فروش یک شرکت به شرح زیر می باشد:

1. تحقیقات بازار

2. برنامه ریزی بازاریابی و فروش

3. طراحی مدل کسب و کار

4. بهبود محصول (از منظر واحد بازاریابی)

5. مدیریت شبکه توزیع

6. قیمت‌گذاری

7. برندسازی

8. تبلیغات و ترویج

9. بازاریابی مستقیم

10. خدمات پس از فروش

11. مدیریت ارتباط با مشتری

12. فرایندهای پشتیبان بازاریابی و فروش

 

3. میزان حمایت

خدمت عارضه‌­یابی بازاریابی و فروش برای شرکت های دانش بنیان (با درآمد کمتر از 100 میلیارد ریال در آخرین سال مالی) به صورت 100 درصد رایگان بوده و تا سقف 30 میلیون ریال توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پرداخت می گردد.

شرکت های دانش بنیان با درآمد بیشتر از 100 میلیارد ریال می توانند به صورت آزاد و بدون تسهیلات این خدمت را دریافت کنند.

 

4. شرایط دریافت حمایت

برای استفاده از این حمایت، شرکت موظف است قبل از هر گونه اقدامی درخواست خود را به همراه مستندات لازم در سامانه bizservices.ir ثبت نماید.

بعد از اتمام خدمت، مستندات زیر بایستی در سامانه مذکور بارگذاری گردد:

 یک نسخه از گزارش عارضه یابی در هر 12 حوزه بهمراه پیشنهادات بهبود در هر حوزه، ارائه فاکتور رسمی، کلیه اسناد پرداختی و نامه رسمی شرکت حاوی اطلاعات حساب (شماره حساب، کد شبا، نام بانک و کد شعبه)

 

تبصره 1- شرکت کلیه هزینه های مربوط به عارضه­یابی بازاریابی و فروش شرکت را به کارگزار پرداخت خواهد نمود و در انتهای پروژه در ازای ارائه مستندات ذکر شده در بالا و سند پرداختی از سوی شرکت، مبلغ توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به حساب شرکت واریز خواهد شد. 

تبصره 2- شرکت می‌تواند از مجریان معرفی شده در سامانه فوق یا سایر مجریان مورد تایید خود برای انجام خدمت استفاده نماید. در صورت تمایل شرکت‌ها به همکاری با سایر کارگزاران و مجریان، باید صلاحیت آنان پیش از عقد قرارداد به تایید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رسیده باشد.

تبصره 3- شرکت دانش‌بنیان علاوه بر نظارت بر محتوای گزارش، موظف است در جهت پیشبرد این خدمت همکاری‌های لازم با کارگزار را به عمل آورد. بنابراین تامین اطلاعات مربوط به شرکت و اشخاص در صورتی که در راستای انجام خدمت مورد نیاز باشد، بر عهده شرکت متقاضی است.

تبصره 4- معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در قبال دعاوی احتمالی بین شرکت‌های دانش‌بنیان با کارگزار، هیچگونه مسئولیتی بر عهده ندارد.

خدمات توانمندسازی و تجاری سازی

مشاوره، توسعه بازار، تحقیقات بازار، مجوز و گواهینامه ها

صندوق نوآوری و شکوفایی

تسهیلات مالی، ضمانتنامه، سرمایه گذاری و توانمندسازی

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان

معافیت‌های گمرکی

معافیت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی، تسهیل در انجام امور گمرکی

معافیت مالیاتی

معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی و نوپا

بیمه تامین اجتماعی

معافیت شرکت‌های دانش‌بنیان از پرداخت ضرایب حق بیمه قراردادها