شیوه نامه‌ حمایت از خرید بیمه نامه مسئولیت کالاهای دانش بنیان

1. مقدمه

با شروع موج نوآوری در جهان و ایران و خلق کسب و کارها و روندهای جدید خلق ارزش، مبانی کار و ملاحظات جدیدی بوجود آمده است که یکی از این ملاحظات، ریسک های ناشی از فناوری های نوین و پوشش مخاطرات اجتماعی و اقتصادی ناشی از روندهای نوظهور است.

روشن است که عموم کالاهای دانش بنیان یا مبتنی بر نوآوری ها و اختراعات جدید و یا نمونه ای داخلی از فناوری های روز بین المللی هستند. لذا خریداران چنین کالاهایی، با توجه به عدم آشنایی از این کالاها یا توان تولید کننده جدید برای تولید کالاهای ایمن و با کیفیت، با عدم اطمینان بالایی روبرو هستند. بیمه مسئولیت (تضمین کیفیت) کالا راه کار مناسبی برای ارائه اعتماد به مشتریان در این خصوص خواهد بود.

با توجه به عدم آشنایی فراگیر از وجود این بیمه نامه و عدم احتساب هزینه های آن در تولیدات کنونی کالاهای دانش بنیان، عموم شرکت های دانش بنیان به نحو مناسبی با آن ارتباط برقرار نکرده و از مزایای بالقوه آن اطلاع درستی ندارند.

در همین راستا مرکز شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری، در صدد است با ارائه تسهیلات حمایتی از خرید این گونه بیمه نامه تلقی درستی از آن در میان شرکت ها شکل داده و تهیه بیمه نامه مسئولیت کالا را به یکی از رویه های جاری در کلیه شرکت ها ارتقا دهد.

درخواست 

 

2.خدمات مشمول این شیوه‌نامه

در این شیوه نامه‌ خرید بیمه نامه مسئولیت کالاهای شرکت های دانش بنیان مورد حمایت قرار می گیرد.
این حمایت صرفا برای شرکت های دانش بنیان با درآمد کمتر از 100 میلیارد ریال که برای کالاهای دانش بنیان تولیدی خود اقدام به خرید بیمه نامه مسئولیت کالا کنند، قابل ارائه خواهد بود.

 

3. مستندات مورد نیاز خرید بیمه نامه مسئولیت کالاهای شرکت های دانش بنیان

مستنداتی که ارائه آنها برای دریافت حمایت خرید بیمه نامه مسئولیت کالا لازم هست، عبارتند از:

- تکمیل فرم درخواست حمایت در سامانه bizservices.ir و ارائه اطلاعات مورد نیاز

- ارائه تصویر بیمه نامه خریداری شده

- ارائه شماره یکتای بیمه نامه در سامانه سنهاب بیمه مرکزی

تبصره: حمایت مذکور صرفاً شامل بیمه نامه های خریداری شده برای محصولات دانش بنیان خواهد شد.

 

4. میزان حمایت:

نوع خدمت

میزان حمایت

سقف حمایت

توضیحات

حمایت از خرید بیمه نامه مسئولیت

کالای دانش بنیان

50% از مبلغ

بیمه نامه

100 میلیون ریال

حمایت برای شرکت های دانش بنیان صورت می پذیرد و سقف حمایت در هر سال نیز 300 میلیون ریال می باشد.

 

میزان حمایت برای هر محصول شرکت های دانش بنیان تا سقف 100 میلیون ریال و شامل 50 درصد از مبلغ بیمه نامه مذکور است. همچنین برای هر شرکت دانش بنیان به صورت سالانه تا سقف 300 میلیون ریال مورد حمایت قرار می گیرد.

 

5. اصول خرید بیمه مسئولیت کالا

کالایی که برای آن بیمه نامه خریداری شده است باید با کالای دانش بنیان موجود در پرونده شرکت مطابق باشد.

بیمه نامه باید حداقل یک ساله بوده و فرآیند بررسی و استفاده از خدمت مذکور پس از خرید بیمه نامه توسط شرکت و ارائه مدارک لازم صورت می پذیرد.

مدارک خرید بیمه نامه توسط شرکت بعد از بررسی توسط ارزیابان مربوطه، مورد تایید و یا رد واقع خواهد شد و در صورت نیاز از محصول دانش بنیان شرکت بازدید و ارزیابی به عمل خواهد آمد.

مبلغ حمایت تنها در صورت معرفی حساب حقوقی شرکت قابل واریز به همان حساب خواهد بود.

بیمه نامه مورد حمایت، برای نخستین بار برای کالای دانش بنیان خریداری و صادر شده باشد.

در صورت خرید بیمه نامه به صورت اقساطی، مبلغ حمایت بعد از تسویه آخرین قسط قابل پرداخت خواهد بود.

 

6. شرایط دریافت حمایت

برای استفاده از این حمایت، شرکت موظف است پس از خرید قطعی بیمه نامه درخواست خود را به همراه مستندات لازم در سامانه bizservices.ir ثبت نماید. بعد از بررسی مستندات ارائه شده و صحت سنجی اطلاعات، مبلغ معین شده به حسابی که در درخواست توسط شرکت ارائه شده است واریز خواهد شد.

بعد از اتمام خدمت، مستندات زیر بایستی در سامانه مذکور بارگذاری گردد: 1. بیمه نامه خریداری شده 2. ارائه فاکتور رسمی و کلیه مستندات مالی 3. نامه رسمی شرکت حاوی اطلاعات حساب (شماره حساب، کد شبا، نام بانک و کد شعبه)

تبصره 1- شرکت دانش‌بنیان موظف است نسبت به پیگیری درخواست ثبت‌شده و ارسال مستندات مربوطه در زمان مقرر اقدام نماید. در صورت عدم رعایت این مساله، درخواست ثبت‌ شده در پرتال منقضی و بصورت خودکار مردود خواهد شد. این مدت زمان از ثبت درخواست تا تنظیم قرارداد با کارگزار، 1 ماه تعیین شده ‌است.

تبصره 2- مسئولیت های اجرای درست و موثر خدمت بر عهده شرکت‌های متقاضی می‌باشد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تنها بر مبنای مستندات و گزارش های دریافتی، وجه حمایتی را اختصاص خواهد داد و در قبال دعاوی احتمالی بین شرکت‌های دانش‌بنیان با کارگزاران، هیچگونه مسئولیتی بر عهده ندارد.

خدمات توانمندسازی و تجاری سازی

مشاوره، توسعه بازار، تحقیقات بازار، مجوز و گواهینامه ها

صندوق نوآوری و شکوفایی

تسهیلات مالی، ضمانتنامه، سرمایه گذاری و توانمندسازی

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان

معافیت‌های گمرکی

معافیت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی، تسهیل در انجام امور گمرکی

معافیت مالیاتی

معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی و نوپا

بیمه تامین اجتماعی

معافیت شرکت‌های دانش‌بنیان از پرداخت ضرایب حق بیمه قراردادها