با توجه به رهنمودهای مکرر مقام معظم رهبری در مورد حمایت از تولید ملی و تحقق اقتصاد مقاومتی، معاونت علمی و فناوری طی سال های گذشته همواره از فناوران کشور برای ساخت داخل تجهیزات  وارداتی حمایت کرده‌است که در نتیجة آن، تعداد قابل توجهی تجهیزات و مواد آزمایشگاهی پیشرفته در کشور تولید شده‌است. از این رو به منظور کاهش وابستگی آزمایشگاه‌های داخلی به تجهیزات و مواد وارداتی و همچنین استفاده از توانمندی‌های داخلی و حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان در زمینه ساخت تجهیزات و تولید مواد آزمایشگاهی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاکنون پنج دوره «نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران» را در سال های 1392 الی 1396 برگزار نموده است.

این اقدام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاثیرات زیادی را داشته است که اهم آنها به شرح زیر است:

1. آثار فرهنگی: نهادینه شدن فرهنگ حمایت از تولید داخل و جهت دهی به بخش دولتی برای خرید از محصولات ساخت ایران در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی. شایان ذکر است خریداران این محصولات غالبا اعضاء هیات علمی دانشگاه ها بوده و تخصص لازم در زمینه عملکرد و پیچیدگی تجهیزات را دارند.

2. آثار اقتصادی: افزایش اشتغال، افزایش حجم فروش، افزایش توان صادرات و افزایش توان مالی برای سرمایه‌گذاری داخلی در توسعه فعالیت‌های شرکت‌های داخلی

3. آثار آموزشی و پژوهشی: تأمین زیرساخت‌های آزمایشگاهی موردنیاز دانشگاه‌ها و پژهشسراها؛ با توجه به اینکه این خرید از سوی مراکز علمی و پژوهشی کشور صورت می گیرد، در نهایت منجر به افزایش زیرساخت های آزمایشگاهی آموزشی و پژوهشی می شود.

4. آثار بهره وری و کیفی: توان‌افزایی شرکت‌های داخلی؛ بدیهی است که هرچقدر بازار شرکت های دانش بنیان داخلی گسترده شود منجر به افزایش توانمندی شرکت ها شده و همچنین با ارتباط گیری با کاربران نهایی تجهیزات می تواند منجر به افزایش کیفیت و در نهایت افزایش صادرات محصولات باکیفیت ایرانی شود.

5. آثار علمی و فناوری: تقویت توان آزمایشی و پژوهشی در دانشگاه ها و تامین زیرساخت های لازم تحقیقاتی می تواند منجر به رشد علمی کشور شده و حتی از این تجهیزات به منظور تحقیق و توسعه محصولات فناورانه استفاده شود.

با توجه به اهمیت حفظ برند نمایشگاه که مهر ساخت ایران بر آن خورده است برای حضور شرکت ها در نمایشگاه شرایطی مقرر شد. شرط اساسی حضور سازندگان در این نمایشگاه، احراز نقش آنها در بومی سازی یک فناوری یا محصول است. لذاکمیته ارزیابی فنی در دبیرخانه تشکیل شد تا شرکت هایی که در نمایشگاه ثبت نام می کنند مورد بررسی فنی قرار گیرد. همچنین این کمیته وظیفه بررسی قیمت محصولات را نیز برعهده داشته تا محصولات با قیمت منصفانه و قابل رقابت با محصول خارجی در نمایشگاه عرضه شود. از جمله شرایط دیگر ، ارایه خدمات پس از فروش مناسب و دارابودن تاییدیه ها و استانداردهای فنی لازم است. شایان ذکر است که حجم کار کارشناسی کمیته فنی در طی سه سال اخیر به بیش از 20000  نفر ساعت می رسد.

با عنایت به اینکه همکاری و حضور پررنگ‌تر سایر دستگاه‌های دولتی و در رأس آن‌ها وزارتخانه‌های «علوم، تحقیقات و فناوری» و «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» نیز می‌توانست در برگزاری هر چه بهتر نمایشگاه و تأمین منابع مالی گسترده‌تر، موثر باشد. لذا توافقنامه‌هایی میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با دو وزارتخانه مذکور برای حمایت از خریداران این نمایشگاه صورت گرفته است.

دومین دوره نمایشگاه که از 7 تا 10 اردیبهشت‌ماه سال 93 در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد با استقبال گسترده سازندگان تجهیزات به عنوان فروشنده و همچنین مراکز علمی و پژوهشی کشور به عنوان خریدار مواجه شده است. در بخش فروشندگان با رشد 60 درصدی، تعداد 195 شرکت سازنده تجهیزات و مواد آزمایشگاهی از 13 استان کشور، حدود 4445 مدل محصول را در نمایشگاه عرضه کردند. در بخش خریداران نیز بیش از 3500 نفر از محققین و پژوهشگران و اعضای هیات علمی دانشگاه ها از 31 استان کشور قریب به 21000 پیش فاکتور، مجموعا به ارزش 775  میلیاردتومان دریافت کردند. ارتباط و تعامل کاربران تخصصی نهایی با سازندگان دستگاه هاکه حق انتخاب و تصمیم گیری خرید بهتر و دقیق تر می دهد از مزیت های بسیار مهم این نمایشگاه است.

بخشی از اعتبارات دولتی که صرف خرید تجهیزات آزمایشگاهی عمدتا خارجی می شد، در معاونت علمی و فناوری به صورت یارانه حدود 40 درصدی به تجهیزات ساخت داخل تخصیص داده شده است که موجب تحریک خرید تجیهزات از داخل کشور می شود. در دوره اول نمایشگاه 123 میلیارد تومان و همانطور که ذکر شد در دوره دوم 755 میلیاردتومان تقاضا برای خرید محصولات داخلی ثبت شد که در نتیجه حمایت معاونت علمی در سال 92، 38 میلیاردتومان  و در سال 93، 94میلیاردتومان قرارداد خرید منعقد گردید.  میزان حمایت معاونت در دوره اول 19 میلیاردتومان و در دوره دوم به حدود 37 میلیاردتومان می رسد که هر چند این مبلغ برای بازارسازی محصولات دانش بنیان بوده  است اما در نهایت به صورت یارانه خرید (بلاعوض)  به دانشگاه ها و مراکز علمی و  پژوهشی دولتی برگشت داده شده است. 

سومین دوره نمایشگاه از چهارم تا هفتم اردیبهشت ماه برگزار شد. در این دوره مجددا شاهد رشد 55 درصدی شرکت ها بوده و 311 شرکت در نمایشگاه، 7220 محصول عرضه کردند و توانستند بیش از 26 هزار پیش فاکتور به ارزش تقریبی 1600 میلیاردتومان صادر کنند. البته حمایت های معاونت علمی در این دوره کیفی تر شده و براساس سطح بندی محصولات بین ده تا 50 درصد هزینه خرید توسط مراکز علمی و پژوهشی را پرداخت می کرده است. سطح بندی محصولات براساس میزان داخلی بودن و سطح فناوری هر محصول توسط تیمی از خبرگان تعیین می شود. دستور العمل مربوط به سطح بندی در بخش قوانین قابل مشاهده است. با پیگیری هایی که تا آخر سال 94 انجام خواهد شد، امید می رود که بالغ بر 100 میلیاردتومان خرید و فروش قطعی در نمایشگاه صورت گیرد.

این مدل حمایتی در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری و سیاست های اقتصاد مقاومتی بوده و طرف تقاضا را تحریک می کند  و با قدرت اهرم گونه خود منجر به  ایجاد بازار گسترده می شود. این مدل قابل پیاده سازی در سایر حوزه های فناوری (اعم از تجهیزات آزمایشگاهی فنی و مهندسی، تجهیزات پزشکی و سایر فناوری ها) است و می تواند تحولات جدی را در ایجاد بازار برای محصولات دانش بنیان نموده بدون آنکه بار مالی جدیدی بر دوش بودجه عمومی کشور تحمیل نماید.

بدیهی است بسیاری از این آثار در « نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران» با رفع موانع و مشکلات موجود در برگزاری نمایشگاه، با قوت بیشتری تداوم پیدا خواهد کرد و نتایج ارزشمندتری به دنبال خواهد داشت؛ بنابراین می‌باید ظرفیت‌های علمی، فنی و اقتصادی جدید برای افزایش توانمندی کشور در ساخت تجهیزات، شناسایی شوند و اقدامات حمایتی و سیاست‌های تشویقی مورد توجه قرار گیرند.

امید است با تاییدات الهی و تمهیدات و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، گامی دیگر در جهت تقویت اقتصاد دانش‌بنیان و ارتقاء جایگاه علمی و فناوری کشور در سطح منطقه و جهان برداشته شود.

وب سایت نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران

فایل ها

خدمات توانمندسازی و تجاری سازی

مشاوره، توسعه بازار، تحقیقات بازار، مجوز و گواهینامه ها

صندوق نوآوری و شکوفایی

تسهیلات مالی، ضمانتنامه، سرمایه گذاری و توانمندسازی

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان

معافیت‌های گمرکی

معافیت عوارض، حقوق گمرکی و سود بازرگانی، تسهیل در انجام امور گمرکی

معافیت مالیاتی

معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی و نوپا

بیمه تامین اجتماعی

معافیت شرکت‌های دانش‌بنیان از پرداخت ضرایب حق بیمه قراردادها